در مقاله امروز آسارویدک می‌خواهیم به بحث مهم ورود شمع‌های تقلبی ان جی کا به بازار ایران و خریدوفروش آن‌ها در همه فروشگاه‌های معتبر بپردازیم، شناخت و مقایسه نمونه‌های تقلبی امر بسیار پیچیده و مشکلی است ولی ما در آسارویدک سعی کرده‌ایم با سادگی تمام مشخصات عمومی شمع‌های اصلی ان جی کی و نکته‌های کلیدی شناخت شمع موتور تقلبی چینی را توضیح دهیم. شما بعد از خواندن این مقاله به‌راحتی می‌توانید تشخیص دهید شمع موتور اصلی NGK کدام است! و شمع تقلبی کدام است؟

قبل از شروع این نکته را در ذهن داشته باشید که هر شرکت و تولیدکننده معتبری برای تولید خود یک رد پا به‌جا می‌گذارد. درواقع اگر تمام محصولات یک تولیدکننده مانند ان جی کی را کنار هم قرار دهید یک وجه مشترک در همه آنها پیدا می‌شود. برای مثال نوع کاغذ بسته‌بندی یا نوع پایانه شمع یا نوع جعبه چاپانی آن‌ها. درک این موضوع کار را برای ما بسیار ساده می‌کند، درواقع کسی که همیشه با شمع موتور اصلی NGK سروکار دارد به‌محض لمس نمونه تقلبی و یا کمی دقت متوجه تغییر خواهد شد. بااین‌حال امکان دارد برای شما هم اتفاق افتاده باشد در این بازار داغ فروش شمع در سراچه‌های مختلف حتی معتبر یکدست شمع خریده‌اید، برای مثال 3 عدد یک‌شکل و طرح و 1 عدد دیگر باکمی تفاوت! اگر به فروشنده اطلاع دهید که در اغلب موارد واسطه فروش هستند با این پاسخ روبرو خواهید شد: این طبیعی است و پروسه تولید یکسان نیست! باید بگویم شرکت NGK یکی از دقیق‌ترین تولیدکننده‌های شمع موتور در دنیا است و امکان مغایرت محتویات یکدست و یا کارتن باهم صفر مطلق» است.

حالا برویم سراغ اصل مطلب! 

یک نکته طلایی در شمع موتور ان جی کی که در بالا هم ذکر شد ” ان جی کا در تولید محصول بسیار دقیق است

در این تصویر ظرافت و دقت رزوه‌ها و الکترود منفی را مشاهده می‌کنید. در نمونه شمع اصلی رزوه‌ها کاملاً منظم بدون کوچک‌ترین خوردگی و ضرب‌دیدگی هستند و الکترود منفی بسیار شکیل و خم‌شده با زاویه‌ای مشخص است، خال بالای پلاتینیم آن نیز کاملاً دقیق و در مرکز الکترود قرار دارد.

در نمونه شمع تقلبی نامنظمی و ترک رزوه‌ها کاملاً مشهود است. الکترود منفی توسط گیره فلزی خم و محل دنده‌های گیره قابل‌مشاهده است. خال بالا نیز به‌صورت یک برجستگی و فقط در حد رفع تکلیف انجام‌شده است.

و نکته آخر این عکس اینکه جنس فلز و الکترود نمونه تقلبی بسیار متفاوت از شمع اصلی است که البته دراین‌باره در تصاویر بعدی بهتر توضیح خواهیم داد.

به رنگ و نظم و قالب ایزوله دور الکترود در شمع اصلی دقت کنید؛ سوزن شمع کاملاً فیت در جای خود قرارگرفته است. حال به نمونه تقلبی و چینی نگاه کنید؛ تفاوت کاملاً مشهود است. نکته بعدی رنگ الکترود مثبت یا سوزن است. در این نمونه موردبررسی الکترود از جنس ایرادیم است. باکمی دقت محل جوش لیزری را در شمع اصلی خواهید دید اما در شمع تقلبی سوزن به‌وسیله یک ساب یا تراش تولیدشده است.

آبکاری شمع‌های ان جی کی توسط ترکیبات فلزی خاص و به‌صورت چندلایه انجام می‌شود. درواقع آبکاری آن‌ها برای جلوگیری از گریپاژ شمع در داخل سیلندر و جلوگیری از پوسیدگی آن می‌شود لذا این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است.

در شمع‌های تقلبی به دلیل بالا بودن هزینه آبکاری چندلایه فقط صرفاً جهت رفع رجوع و شبیه شدن با اصلی انجام می‌شود که این آبکاری با کوچک‌ترین ضربه ریزش خواهد کرد. در این تصویر ما چند ضربه ریز به واشر و بدنه آن وارد کردیم و آبکاری آن به‌راحتی ریخت و لایه فولادی شمع بیرون آمد اما در شمع اصلی با سم‌ترین ضربه هم نمی‌توان آبکاری آن‌ها را مخدوش کرد.

در این بخش چینی شمع را مورد بررسی قرار می‌دهیم. برای ساخت چینی شمع‌های اصلی از آلومینیوم سیلکات مرغوب استفاده می‌شود، عبور ولتاژ بسیار بالا از این مسیر و نیاز به عایق بودن آن اهمیت این موضوع را کاملاً مشخص می‌کند.

رنگ چینی اصلی روشن‌تر و دندانه‌های آن منظم و دقیق است. نکته دیگر محل اتصال چینی به شاسی فلزی است که در شمع‌های اصلی محل اتصال دارای یک چسب خمیری است و این خمیر به‌عنوان نشتی گیر و محافظ چینی عمل می‌کند. در شمع‌های تقلبی این خمیر وجود ندارد! 

نکته دیگر نوع چاپ شماره فنی و فونت است که در این مثال تفاوت آن‌ها کاملاً مشهود است.

برچسب‌ها
  • مهنوش معینی
  • شهریور 19, 1399
  • 188 بازدید
بستن
مقایسه